Çadır Branda Nedir?

Branda çadır, su geçirmez malzemeden üretilen; çoğu zaman bir alanı veya nesneyi güneş ışığı, yağış gibi dış etkenlerden korumak amacıyla kullanılan örtülerdir. Branda kumaşı ince liflerin sık dokunması yoluyla dayanıklı yapıya kavuşurlar. Plastik bazlı kumaşlar su geçirmezlikleri nedeniyle branda üretiminde yaygın olarak tercih edilmektedir. Branda kumaşı opak olabileceği gibi isteğe bağlı olarak ışığı geçiren şeffaf modellere de sahiptir. Günümüzde özellikle polietilen hammaddeden imal edilen branda çeşitleri rağbet görmekte. Branda ürünlerin birçok farklı durumda çok geniş kullanım alanına sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Tente, çadır, gölgelik ve pergola gibi ürünlerde branda kumaşı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında arabalarda, gemilerde, inşaat alanlarında, depolarda, dükkan camekanları önünde de brandadan imal edilen ürünler sıklıkla kullanılır.

 

Branda Çadır Çeşitleri Nelerdir?

Oldukça kalın kumaşa sahip, dış etkenlere karşı koruma sağlayan branda ürünleri, ihtiyaca göre birçok farklı türden meydana gelmektedir. Beton Yorganı, inşaat sektöründe ısı izolasyonu ve yağışa karşı koruma sağlamasıyla tercih edilen bir branda çeşididir. Özellikle kış mevsiminde ve kötü hava koşullarında betonun kurutulması için kullanılır. Şeffaf Branda, adından da anlaşılacağı üzere ışık geçirgenliğine sahip kumaştan üretilen brandalardır. Özellikle kafeterya, havuz, bahçe gibi alanlarda ve branda çadır ürünlerinde kullanımı yaygındır. Mumlu Branda, üretiminden sonra dokuma kumaş yüzeye mum kaplaması yapılarak elde edilen bir branda çeşididir. Pvc Kaplama Branda, polyester malzemeden üretilir; ışık, su ve soğuğa karşı koruma sağlar. Pvc Kaplama Brandalar özellikle kış bahçesi oluşturulurken uygun bir seçenek olmaktadır.

 

Çadır Branda Fiyatları Nelerdir?

Çadır Branda fiyatları, kullanılan malzeme ve ürün ölçüsüne göre değişkenlik gösterir. Farklı alanlardaki ihtiyaçlara yönelik üretilen birçok farklı çeşitte branda ürünü bulunmaktadır. Dolayısıyla seçilen branda türü maliyetler üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin Saman Branda ürünlerinin metrekare fiyatı İthal Branda ürünlere göre daha uygundur. Talep edilen branda çeşidinin hammaddesi ve metrekaresinin dışında üzerinde gerçekleştirilecek ek işlemler de fiyatlandırmaya dahil edilebilmektedir. Branda üzerine desen, yazı, motif baskı uygulanabileceği için bu durum da hesaba katılmalıdır. Tüm bu özellikler dikkate alındığında branda metrekare fiyatı 5 TL’den, 75 TL’ye kadar çeşitlenebilmektedir. Her üründe olduğu gibi branda seçiminde de kalite ön plana alınmalıdır. Ucuzluğu nedeniyle tercih edilecek branda kumaşlarının dış etkenlere karşı doğru korumayı sağlayamama riski unutulmamalı.

Branda Çadır

Çadır, açık ortamda yağmur, güneş ışığı, rüzgar gibi dış etkenlere karşı koruma sağlayan yapılardır. Belirli bir alana kurularak, dört tarafı çevrili korunaklı kapalı ortam oluşturulmasına imkan tanıyan çadırlarda, branda kumaşı kullanılması ekstra dayanıklılık sağlar. Çadır brandaları yoğun yağış ve ışığın etkisini en aza indirerek, içinde barınılabilir özellikte olmaktadır. Branda çadırlar açık havada barınma, malzemelerin ve araç gereçlerin korunması gibi birçok amaca hizmet edebilir. İnşaat alanlarında veya depo olarak tasarlanan bölümlerde, ısı izolasyonu sağlamak adına da branda çadırlar pratik olmalarıyla tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik malzemeyle güçlendirilmiş şekilde çeşitli büyüklüklerde branda malzemeyle çevrili kurban çadırı, şantiye çadırı, sondaj çadırı, yaşam çadırı, organizasyon çadırı, askeri çadır gibi birçok alternatif oluşturulabilir.