Fantüp

İnşaat alanları ve şantiye alanlarında kullanımı uygun görülen ve sıklıkla görülen ürünler arasında fantüp de gelmektedir. Özellikle tünel çalışmaları için havalandırma gereksinimini sağlayan bu ürünler, çeşitli kazı ve inşaat alanlarında da tercih edilerek projenin verimli olmasına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Değişik yapı ve yalıtım malzemelerinden meydana gelmekte olan fantüp, yapının ya da kazının, havalandırmaya duyduğu gereksinimleri ve ortamı, üst seviyelerde ve yüksek kalitede sağlamaya yönelik olarak üretime tabi tutulmaktadır.

Bu ürünler, dayanıklı ve sağlam yapıları ile mekanın havalandırma ihtiyacına yönelik çalışırken, özellikle tünel yapım aşamalarında önemli rol oynamaktadır. Bunun dışında başka şantiyeler, inşaat alanları ve kazı çalışmaları çerçevesinde de kullanıldığı ve havalandırma sağladığı göze çarpmaktadır. Teknik özellikleri ihtiyaç ve istek durumlarına göre şekil almakta ve üretim bu anlamda gerçeğe dönüşmektedir. Yanmaya karşı dayanıklı malzemeler ile de üretilen fantüp ürünleri olmakla beraber, çeşitli boy ve ebatlarda da üretim gerçekleşmektedir. Genel olarak normal ve spiral özellikli tüpler göze çarpsa da, materyaller ve özellikler değişiklik göstermektedir. Gölgelik Sistemleri

İnşaat alanlarının, özellikle de tünel çalışması yapılan şantiyelerde kullanılması muhtemel gözüken fantüp, havalandırma sistemi oluşturarak yapıya katkıda bulunmakta ve inşaat alanını desteklemektedir. Değişiklik malzemeler doğrultusunda üretime girerek, alev geciktirme özellikli bir fantüp bile oluşturulmaktadır. İnşaat alanı ve şantiyenin ya da yapının ihtiyaçları doğrultusunda şekil alan bu gereksinimler, fantüp üretiminin nasıl olacağını belirlemektedir.

Tünel çalışmaları için gerekli olan bu ürün grubu, yüksek düzeylerde havalandırma ihtiyacını karşılamakta birinci sırada gelmektedir. Dayanıklı olan yapısı ve sağlam malzemelerden bir araya gelmesi ise ürüne olan güvenilirliği son derece arttıran özelliklerin başından gelmektedir. PVC kaplama ve polyester gibi malzemelerin kullanıldığı fantüp, farklı birim ve değerlerde üretime alınmaktadır. Yırtılma ve çekme eylemine dayanıklılık halleri de oldukça kuvvetli olarak üretilen tüpler, havalandırma ihtiyacını son derece kaliteli bir biçimde karşılamaya yönelik olmaktadır.

Tünel çalışmaları ya da kazı çalışmaları çerçevesinde üretimine ve kullanımına ihtiyaç duyulan fantüp, son zamanlarda özellikle tünel yapılacak inşaat alanlarında kullanılmakta ve havalandırma ihtiyacını karşılayarak hizmet vermektedir. Kaliteli ve yüksek dayanıklılık gibi esaslar doğrultusunda üretimi yapılan bu tüpler, çeşitli ebatlar ile üretilirken, bazı ek özellikleri ile aleve ve yangına dayanıklılık da sağlamaktadır. Üretiminde kullanılan bezler olmakla birlikte, ihtiyaca ve isteğe göre bu bez tipleri değiştirilmektedir.

PVC kaplamalar ile üretilen bu tüp sistemleri, polyester gibi malzemeler ile de desteklenmektedir. Genelde iki farklı şekillerde üretilen fantüp, eklentiler ile farklı hallere de getirilmekte ve ihtiyaçları bu doğrultuda karşılamaya devam etmektedir. Yüksek dayanıklılık kabiliyeti olan bu ürünler, havalandırma maksatlı kullanılacağı için, güvenilir malzemelerden üretilmekte ve bu anlamda kullanılmaktadır. Tünel çalışmalarının bir numaraları ürünlerinden olan fantüp, farklı ebatlarda ve farklı boyutlarda üretime dahil edilmektedir.

İlham Veren Çalışma Alanları

PROJENİZ Mİ VAR? BİZE ULAŞIN, SİZE NASIL YARDIMCI
OLABİLECEĞİMİZİ BİRLİKTE ORTAYA ÇIKARALIM