İyi Bir Çadırın Seçilmesi Kurulumu ve Kullanımı


Geçmişten günümüze çadırın barınma amaçlı kullanılması pratik olması ve istenildiğinde demonte olabilmesi çadırın yaygın ve pratik bir şekilde kullanılmasına sebep olmuştur. Son teknolojilerin de eklenmesiyle günümüzde uçaklar için hangar çadırı her hangi bir malzemenin korunması amaçlı depo çadırı spor salonu amaçlı salon çadırı afet durumlarında barınma amaçlı acil yardım ve afet çadırları v.b pek çok alanlarda çadır kullanılmaktadır.

Sadece büyük yapılar olarak değil küçük amaçlı kullanımlar için de çadır kullanılabilir örneğin sporcu çıkış tünellerinde (akordeon çadır) boya imalathanelerinde kürleme brandası ve alanı, şantiyelerde yemekhane çadırı, depo çadırı, yatakhane çadırı, araç üstü çadırı, gölgelenme amaçlı tenteler, yine son teknoloji olarak cafe, pastane, otel v.b görsele önem veren mekanlarda pergola tentesi olarak ve bir çok alanda dış hava şartlarından korunmak amaçlı kullanılmaktadır. Bütün bu güzelliklere rağmen ülkemizde maalesef sektör tam manasıyla yerini alabilmiş değildir. Sektörümüz tamamen mühendislik çalışması gerektiren işleri taahhüt etmektedir. Bu nedenle eski düşünce yapısında bir çadır imalatı kalmamıştır artık yeni teknolojiye açık ARGE'ye önem veren firmalarla bu imalatlar yapılabilmektedir. Bu nedenle çadır alırken ilk olarak firma seçmekte fayda vardır. Ülkemiz dışa açılmacı süreçten itibaren ticaret alanında olumlu yönde ilerleme kaydetmiştir. Vatandaş olarak üstümüze düşen görev ise alım sürecinde kaliteli ürünleri ve Türk mallarını tercih etmek imalat ve satış sürecinde ise Türk Kalitesini Dünya'ya tanıtmak olmalıdır. Rekabet koşulları içerisinde bu biraz zaman alabilir ancak güzel sonuçların doğması ve oluşacak marjinal fayda hem Ülkemize hem de bireylere rahat bir yaşama alanı sunacaktır. Gelişmekte olan ülkemiz için yapabileceklerimiz arasında elbette sadece satın alma veya imalat satış pazarlama gibi konular yer almamaktadır. Vatandaşlık görevlerimizi hepimiz en iyi şekilde zaten bilmekteyiz. Bu nedenle yerli firmaları desteklemek uzun vadede ülkemize çok fayda sağlayacaktır. Bu sebepten ürünlerimizin tamamı kendi tasarımlarımız ve yerli imalat olup bitmiş ürünü yurtdışından temin etmemekteyiz dolayısıyla ürün yelpazemiz bir hayli genişlemiştir. Bütün ürünlerimiz burada anlatmamız mümkün değildir ancak bazılarından bahsedecek olursak; makine ve teçhizatlarınızı soğuktan kardan yağmurdan korumak amaçlı kılıf, sporcu minderlerinde dış yüzey kaplaması, bahçe ve dış mekan mobilyalarında koruma amaçlı örtü, fabrikalarda bölme perdeleri ve kapıları, ürünlerimizin su geçirmemesi sebebiyle bir çok alanda yağmurdan korunmak amaçlı tente, Son ürünümüz olarak iskelete ihtiyaç olmayan şişme yaşam çadırları, taziye çadırları, iftar çadırları, tenis kort çadırları, depo çadırları; Tünel yol maden şantiyelerinde kullanılan ve son derece önem arz eden havalandırma amaçlı fantüp brandaları, sondaj işiyle uğraşanlar için ekibin hava şartlarından korunması amaçlı sondaj çadırları, kışın soğuk havalarda dökülecek olan betonun çatlamasını ve kalitesinin bozulmasını engelleyen eden beton yorganları, yine inşaatlarda tünel kalıp yöntemiyle yapılan binalarda beton koruması amaçlı tünel kalıp perdeleri gibi daha sayamadığımız bir çok ürünü firmamız 1968 yılında günümüze büyük bir titizlikle yapmaya gayret etmektedir.

Bu ürünlerin alınmasından sonra kullanılması için bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Çadırın kullanılmasından sonra temiz ve kuru bir şekilde paketlenmesi ürününüzün daha uzun yıllar kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Çadır kullanımı için dikkat edilmesi gerekenlerin başında çadırı kurmadan önce ilk olarak yerinin ayarlanıp rüzgar yönlerinin belirlenmesi kot farklılıklarının hesap edilmesi gerekmektedir. Çıkacak kot farklılıkları için gerekli düzeltmelerin yapılmasıyla çadır iskeleti ayaklarını düzgün bir şekilde sabitlenmesi gerekir aksi halde aynı seviyede olmayan çadır iskeleti ayakları çadırınızın düzgün bir şekilde kurulmasına engel olacaktır yağmurlu ve karlı havalarda çadırın üst bölgesinde toplanmalara sebep olacaktır ve bu durum çadırın çökmesine sebep olabilir. Çadırın uzun süre kullanılması için gerekli bir diğer husus ise mümkün olduğunca çadırın iyi bir şekilde gerilip iskelete bağlanması ile mümkündür. Bu işlemi çadır kenarlarında bulunan urgan ve ip bağlama yerlerinin hepsinin kullanılması hepsinin içerisinden iplerin geçirilmesi ve hepsini iskelete sıkı bir şekilde monte edilmesi ile mümkündür. Gergin bir şekilde monte edilmeyen çadırınız rüzgarda mukavemetini kaybedecek ve paraşüt etkisiyle uçmasına sebep olacaktır.

Firmamızdan temin edeceğiniz ürünleri isterseniz uzman ekibimizle kurulumunu yapabilmekteyiz. Kurulumu istenilen bir şekilde olan çadırın ömrü uzun olacaktır. Bu nedenle tekrar tekrar aynı ürünleri almanız çok kısa sürede değil de daha uzun bir sürede olacaktır. Ürünlerinizi alırken sadece fiyat bazlı değil de imalatçının ürün kalitesi satış sonrası teknik destek gibi konulara önem verip vermediğini kontrol etmenizde fayda vardır. Firmamız kalitesini kanıtlamış ve referanslarıyla bunu ispatlamış ve istenildiği zaman sizlere müşterilerimizin geri bildirimlerini sunabilmektedir. Amacımız doğru ürünü doğru yerde kullanmak ve sizlere ek bir maliyetle karşı karşıya bırakmamaktır.

Saygılarımla
Mehmet Koza