Afet Çadırı Özellikleri


Acil durumlar ve beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan deprem, sel, heyelan, savaş, göç gibi yaşam alanlarının zorunlu olarak terk edilmesi durumunda ivedilikle ve pratik bir şekilde kurulabilen geçici barınma alanlarına Acil Yardım Çadırı denilmektedir.

Branda kumaşının yardımı ile kurulan bu çadır sistemi, ev standartlarında yaşam ortamı sağlamaya elverişlidir. PVC, polyester kumaşın su geçirmez özelliği çadırı dört mevsim kullanılabilir kılarken, izolasyonlu yapısı da iç ortamın yazın serin, kışın da sıcak olmasına imkan tanımaktadır. Yekpare özelliğinden dolayı, iç hacmi çok yönlü kullanıma elverişli olup, beslenme, barınma, dinlenme, ortam için uygundur. 

Branda kumaşının alev yürümez özelliğinden dolayı güvenli olmakla birlikte, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kullanımı için de uygundur. Afet Çadır Modelleri kullanılacak alan ve kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir. 

Devrilme çökme ve sarsıntıya karşı direnç gösteren Mülteci Çadırları kolay ve hızlı kurulumları ile de acil durumlarda mağduriyetleri karşılayan, düşük maliyetli barınaklardır. 

Demonte edilebilir özelliği sayesinde,  kuruluma elverişli olup,  farklı alanlarda tekrar tekrar kullanılabilir niteliktedir. 

Yalnızca afet mağdurlarının değil, aynı zamanda afet bölgesinde görevli personellerin de dinlenme ve barınma amaçlı kullandığı afet çadırları, zorlu şartlar altındaki ekiplere kolay barınma alanı imkanı sunmaktadır.

Yağmur ve kar sularına karşı mukavemet gösteren branda kumaşı aynı zamanda güneşin UV ışınlarına karşı direnç sağlayarak da yaşam alanlarının için uygun ortam sağlamaktadır.

Pencere, kapı ve havalandırma sistemiyle hijyenik, ferah ve aydınlık bir barınma ortamının sağlanmasına önemli katkıda bulunmuştur. 

Afet Çadır Kurulumu dayanıklı galvaniz profil borularının, pimli ana borulara geçirilmesi ile oluşturulan, oval, prizmatik ya da üçgen çatı modelinin iskelet sistemi oluşturulması ile kurulmaktadır. Zeminde ankrajman çalışması gerektirmeden, dilenen zemine monte edilebilen afet çadırları, branda kumaşının iskelet sistemine giydirilmesi ile tamamlanmaktadır.

Afet Çadır Fiyatları; adeti, malzeme kalitesi, kullanılacak ekstra donanımlar ve büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.