Fantüp, Fantüp Çeşitleri, Fiyatları, İmalatı


Türkiye’de son yıllarda inşaat sektöründe görülen gelişmeler inşaat sektörünün daha verimli çalışması için daha güçlü ekipmanların sunulmasına zemin hazırlamıştır. İnşaat sürecinin daha iyi ilerlemesi ve çalışan personelin güvenliğinin daha kolay bir şekilde alınabilmesi için birçok uygulama tercih edilmektedir. Bu uygulamalardan biri de Fantüp ürünleridir.

Ülkemizde yol çalışmaları özellikle tünellerde daha da önem kazanmaktadır. Tünellerde kurulan şantiyelerin işleyişinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için gerekli olan temiz hava akışının sağlanması gerekmektedir. Çalışan personelin verimli çalışması için gerekli olan bu hava akışı tüne şantiyelerinde profesyonel bir şekilde karşılanmaktadır. Aynı zamanda yaşanılabilecek çeşitli olumsuz durumlarda kurulan havalandırma sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışması ve dayanıklılığının yüksek olması önemlidir. Bu anlamda Fantüp imalatı sonrasında sahip olunan havalandırma sistemi temiz havanın akışını sağlamak için yeterli olacaktır.

Fantüp çeşitleri olarak standart ve spiralli olarak ayrılmaktadır. Tünel şantiyesinin durumuna göre bu iki çeşitten biri seçilerek imal edilmektedir. Fantüp farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Özellikle uzun tünellerde yapılması gereken Fantüp boyutu daha büyük olacağı için bu konuda özel imalatlar yapılmalıdır. Genişlik ve teknik özellikleri çalışılacak olan şantiyenin durumuna göre şekillenecektir.

Bilindiği gibi tünel şantiyeleri belirli bir seviyeden sonra hava ile olan teması kesilmektedir. Tünelleri yatay bir şekilde ilerleyebileceği gibi aşağı eğimli olarak da ilerleyebilmektedir. Böyle durumlarda hava akışının sorunsuz bir şekilde sağlanması için yeterli uzunlukta Fantüp sisteminin kurulması gerekmektedir. Bu sistemi kurarken de her zaman profesyonel destek alınmalıdır. Bunun nedeni ise bu sisteminin kurulumunda yapılacak bir hatanın büyük sorunlara neden olabileceğidir. Fantüp sistemi kurulmadan önce gerekli keşif işlemlerinin doğru yapılması gerekmektedir. Keşif işlemleri sonrasında ise yapılan araştırmalar ile en doğru malzemeler seçilerek imalata başlanmalıdır. Bu çalışmalarda firmalar için önemli olan Fantüp fiyatları şekillenmektedir. Bu tarz insanların canlarının söz konusu olduğu çalışmalarda fiyatlandırma yapılırken en iyi malzemelerin kullanılması ve doğru imalatların yapılması daha önemli bir konu olmaktadır. Fantüp fiyatları ise tünel uzunluğu ve yapılacak fantüpün genişliği ile şekillenmektedir.

Yapılacak olan Fantüp sistemi birçok dış etkene de dayanıklı olması gerekmektedir. Özellikle yangın gibi olaylara dayanıklı olması çok önemlidir. Kaliteli malzemelerden üretilmeyen sistemler karşılaşılabilecek yangın gibi durumlarda gerekli görevi yerine getiremeyecek ve içeride bulunan personelin ihtiyacı olan hava akışını karşılayamayacaktır. Bu nedenle yapılacak malzemenin seçimi çok önemlidir. Fantüp ürünleri PVC ve polyester malzemelerinden üretilerek yangına dayanıklılığı artırılmaktadır. Bu üretim sayesinde tüp sistemi oluşabilecek yangın olaylarına karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir.

Tüneller bilindiği gibi sadece düz bir şeritten ibaret değildir. Yükselmeler, alçalmalar, sağa veya sola dönüşler olmaktadır. Böyle durumlara karşı Fantüp sistemlerinin en iyi şekilde çalışması için esneme payları da göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca zaman içerisinde kullanılarak oluşabilecek her türlü yıpranma veya soruna karşı da çeşitli periyotlarda Fantüp kontrol edilmeli ve görevini doğru bir şekilde yerine getirip getirmediği de kontrol edilerek oluşabilecek olumsuz durumlara karşı her zaman tedbirli olunmalıdır.

Tünel çalışmalarınız için en doğru havalandırma sistemlerinden yararlanmak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçerek Fantüp üretimi konusunda bizlerden yardım alabilir ve en iyi sistemlere sahip olabilirsiniz.